Značení protilátek nanočásticemi a jejich využití v analýze biologických vzorků

Téma již má řešitele.
Řešitel
Eliška Konečná - Gymnázium Brno-Řečkovice, příspěvková organizace
Instituce
Mendelova univerzita v Brně
Fakulta/ústav
Fakulta agronomická
Další údaje o pracovišti
Ústav chemie a biochemie
Lektoři
Markéta Vaculovičová
Podpora
JCMM podpořila toto SOČ téma částkou 20 000 Kč na materiál a částkou 10 000 Kč na honorář školitele.

Imunochemické metody se běžně používají pro analýzu biologických vzorků nejen v diagnostice, ale i v základním výzkumu. Na základě unikátní reakce mezi protilátkou a antigenem slouží tyto metody ke specifickému rozpoznání cílových molekul v biologicky komplexních vzorcích. Umožňují rozpoznání analytu v široké škále matric, od vzorků tělních tekutin, jako je moč a krev, až po vzorky buněk a tkání.

Prostřednictvím protilátek značených kov obsahujícími nanočásticemi s detekcí pomocí laserové ablace s následnou hmotnostní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem (LA-ICP-MS) je možné stanovit cílový antigen a zároveň také prvkové složení vzorku. Kromě samotného množství prvků je také možné analyzovat jejich distribuci v buňkách a tkáních. Tento typ analýzy by mohl být užitečný například pro studium nádorového mikroprostředí.

Práce se bude zabývat navázáním protilátek na nanočástice a použitím vzniklých konjugátů pro detekci antigenu v biologických vzorcích, jako jsou buněčné lyzáty a tkáně. Cílem bude optimalizovat imunochemickou metodu a způsob přípravy vzorků tak, aby nedocházelo k nespecifickým reakcím mezi připraveným konjugátem a vzorkem.