Detekce infekcí urogenitálního traktu koček metodou qPCR a LAMP.
Téma již má řešitele.- Řešitel
- Nikol Batistova - Gymnázium Brno-Řčkovice, p.o.
- Instituce
- Veterinární univerzita Brno
- Fakulta/ústav
- Fakulta veterinárního lékařství
- Další údaje o pracovišti
- Ústav infekčních chorob a mikrobiologie
- Lektoři
- Dobromila Molinková
Pracoviště virologie Ústavu infekčních chorob a mikrobiologie Veternární univerzity Brno se dlouhodobě věnuje infekčním chorobám koček, jejich diagnostice a možnostem léčby a prevence.
Mycoplasma felis je u koček často izolována ze spojivkového vaku, dýchacích cest a urogenitálního traktu. Její role při reprodukčních problémech koček sice není zcela známa, ale pro novorozená koťata představuje stejně jako Chlamydia felis nebo herpesvirus koček (FHV-1) velkou zátěž (Holst 2022). V tomto projektu bude mapován výskyt M. felis, C. felis a FHV-1 ve vaginálních a prepuciálních stěrech od koček a kocourů v aktivní přímé reprodukci. Projekt vznikl na základě zájmu chovatelské veřejnosti, která by rovněž ocenila možnost diagnostiky těchto patogenů bez nutnosti odesílání vzorků do laboratoře. Jde především o rychlé testování například v ambulanci veterinárního lékaře, na výstavách nebo před připouštěním (tzv. Point of care testing). Proto kromě již zavedené diagnostiky pomocí qPCR (Lobova a kol., 2019) bude testováno použití metody LAMP (Loop-mediated isothermal amplification), která bude pomocí qPCR následně validována.
Metoda LAMP je jednou z novějších metod amplifikace a detekce DNA. Kombinuje rychlost, dostupnost a vysokou specificitu. Na základě této metody lze vyvíjet testy, u nichž je jednoduchost zachována ve všech krocích od extrakce nukleových kyselin po detekci amplifikace DNA. V reakci LAMP jsou vzorky amplifikovány při stálé teplotě prostřednictvím opakování dvou typů prodlužovacích reakcí, ke kterým dochází díky využití smyčky DNA: prodlužování templátů ze struktury kmenové smyčky vytvořené na 3'-konci detekovaného úseku prvním párem primerů a navázání a elongace DNA druhým párem primerů.
Reakce LAMP má širokou škálu možných aplikací, včetně testování patogenů přímo v ambulanci či v terénu a rychlého prověřování potravinářských produktů a vzorků životního prostředí (Notomi a kol., 2015). LAMP bude prováděna ve spolupráci s vývojovou laboratoří firmy BioVendor – Laboratorní medicína a.s., Brno (https://www.biovendor.group/lamp).
Student, zapojený do tohoto projektu bude mít možnost proniknout do problematiky molekulárně diagnostických metod a získá praktické dovednosti a zkušenosti spojené s prací v laboratoři veterinární mikrobiologie. Bude obeznámen se základy vědecké práce a publikační činnosti. Očekávané výstupy: sepsání SOČ, publikace v odborném časopise, (publikace v časopise s IF).
Holst BS. Feline breeding and pregnancy management: What is normal and when to intervene. J Feline Medicine and Surgery. 2022;24(3):221-231. doi: 10.1177/1098612X221079708. PMID: 35209770; PMCID: PMC9099157.
Lobova, D; Kleinova, V; Konvalinova, J; Cerna, P; Molinkova, D. Laboratory diagnostics of selected feline respiratory pathogens and their prevalence in the Czech Republic. Veterinarni Medicina. 2019;64(1):25-32. DOI: 10.17221/93/2017
Notomi, T; Mori, Y; Tomita, N; Kanda, H. Loop-mediated isothermal amplification (LAMP): principle, features, and future prospects. Journal of microbiology. 2015;53(1):1-5. DOI 10.1007/s12275-015-4656-9