Analýza koncetrace histaminu v potravinách
Téma již má řešitele.- Řešitel
- Dominika Lochmanová - Gymnázium Brno-Bystrc, příspěvková organizace
- Instituce
- Masarykova univerzita
- Fakulta/ústav
- CEITEC Masarykova univerzita
- Další údaje o pracovišti
- Centrální laboratoř Nanobiotechnologií
- Lektoři
- Jan Přibyl
- Podpora
- JCMM podpořila toto SOČ téma částkou 20 000 Kč na materiál a částkou 10 000 Kč na honorář školitele.
Histamin vzniká dekarboxylací aminokyseliny histidinu. V lidském těle funguje jako hormon a neurotransmiter, kdy je produkován některými buňkami. Mimo lidské tělo ho produkují zejména mikroorganismy. U některých lidí se vyskytuje tzv. histaminová intolerance (HIT), která postihuje cca 3-4 % populace. Ta vzniká z důvodu nedostatečné činnosti enzymu diaminooxidázy (DAO), jehož katalytickým působením je tato molekula odbourávána, a dochází tak k hromadění histaminu v těle. Příznaky jsou, kopřivka, svědění, průjem, bolesti břicha, hypertenze, bolesti hlavy, závratě, koliky, zvracení, nevolnost, otoky sliznic, dechové potíže, astma, ucpaný nos, výtoky z nosu, poruchy spánku či úzkostné stavy.
Při terapii HIT se uplatňují dva přístupy. V první řadě je potřeba eliminovat jeho příjem v potravě. Dále je nutné zabránit jeho uvolňování v těle působením tzv. histaminových liberátorů, mezi které patří vybrané potraviny a léky. Ty iniciují jeho uvolnění ze žírných buněk. Aby bylo možné dodržovat bezhistaminovou dietu, je potřeba mít ínformaci o jeho obsahu v potravinách. Pro účinné dodržování eliminační diety by bylo dobré mít k dispozici jednoduché testy pro analýzu obsahu histaminu v jídle a pití. Nejlépe pak takové, které může použít přímo uživatel při kontrole potravin.
Cílem této práce je tedy vyvinout a ověřit funkčnost testů pro osobní analýzu histaminu v potravinách s využitím kolorimetrické reakce. Sledována bude také enzymatická aktivita DAO ve vybraných vzorcích.