SOČkařka Karolína Jeřábková zkoumá Alzheimerovu chorobu a bude s prací soutěžit v Texasu

15. 12. 2022

Karolína Jeřábková, studentka z Gymnázia Brno-Řečkovice získala první místo v oboru Zdravotnictví. Zabývala se Alzheimerovou chorobou a speciálně rolí tzv. choroidálního plexu v jejím průběhu. Její SOČku podpořilo JCMM.

Nyní se svou prací bude soutěžit v americkém Dalasu, Texas na mezinárodní soutěži Regeneron ISEF, který proběhne v měsíci květnu 2023. Jedná se o největší mezinárodní soutěž mezi středoškolskými studenty. „Náš výzkum by mohl pomoci k hledání nových léků nebo terapeutik pro Alzheimerovu chorobu. Zároveň otevírá nové podněty i pro jiné výzkumy. Také zvyšuje povědomí o choroidálním plexu, který je dosud velmi málo probádaný, a náš výzkum by tak mohl napomoci najít nová témata pro výzkum i jiných neurodegenerativních onemocnění,“ říká Karolína, která se v letošním roce stala také součástí Projektu podpory nadaných studentů PPNS.

Více se o Karolíně Jeřábkové a její práci, která jí otevřela cestu ke studiu na Lékařské fakultě MUNI a se kterou prorazila i do zahraničí se dočtete na webu Juniorské akademie LF MUNI, s níž JCMM dlouhodobě spolupracuje.