Bývalý SOČkař průvodcem v Anatomickém muzeu LF MU
Středoškoláci ze STEAM klubu pod vedením Ing. Pavla Čípka, Ph.D. (odborník na tribologii, především na tření a mazání implantátů kloubů vyráběných aditivní technologií 3D tisku kovů) se vydali na jedinečnou exkurzi do Anatomického muzea Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Zkoumali zde téma biotribologie (vědecký obor, zabývající se procesy tření, opotřebení a mazání), zaměřené na lidské klouby. Průvodcem byl nadšený student medicíny, budoucí neurolog a bývalý SOČkař Martin Kaleta, který se podělil nejen o své odborné znalosti, ale i o zkušenosti z vlastní vědecké dráhy budoucího neurologa.
Hlavní pozornost studentů se zaměřila na kosti, chrupavky a klouby, přičemž největší diskusi vyvolala kopie kostry „moravského obra“ Josefa Drásala, dosahující úctyhodné výšky 242 cm. Během exkurze se studenti dozvěděli mnoho zajímavostí o lidském těle, ale i o historii Anatomického muzea, které se pyšní bohatými sbírkami zahrnujícími více než 600 exponátů. Muzeum, založené spolu s Anatomickým ústavem v roce 1919, dnes sídlí v Univerzitním kampusu v Bohunicích a slouží především studentům medicíny. Pro středoškoláky však představuje výjimečnou příležitost nahlédnout do tajů lidské anatomie a obohatit své znalosti pro další studium.
Na závěr měli studenti možnost položit průvodci Martinu Kaletovi řadu otázek. Zajímali se například o to:
Jak se liší stavba lidských kloubů od kloubů zvířat, například primátů?
„Stavba kloubů je u lidí a primátů velmi podobná, protože sdílíme společné předky. Klíčové rozdíly se ale objevují ve funkcích kloubů, například v rozsahu pohybu nebo adaptacích na chůzi po dvou nohách. U lidí jsou klouby pánve a dolních končetin uzpůsobeny pro vzpřímenou chůzi, což u většiny ostatních primátů nenajdete.“
Jaké technologie se dnes využívají při vývoji umělých kloubů a co je největší výzvou při jejich
výrobě?
„Při vývoji umělých kloubů se používají moderní materiály, jako jsou biokeramika nebo titanové slitiny, a technologie jako 3D tisk nebo nanotechnologie. Největší výzvou je zajistit, aby umělý kloub co nejdéle vydržel bez opotřebení a byl co nejlépe přijat tělem pacienta.“
Jaké nemoci kloubů a pohybového aparátu neurologové nejčastěji řeší?
„Neurologové se zaměřují především na problémy související s nervovým řízením pohybu, například na Parkinsonovu nemoc, roztroušenou sklerózu nebo úrazy, které poškozují míchu nebo nervy ovládající svaly. Při onemocněních jako je osteoartritida se více zapojují ortopedové, ale spolupracujeme s nimi na řešení bolestí nebo zánětů.“
Co vám pomohlo při přípravě na studium medicíny a jaké tipy byste doporučil dnešním
středoškolákům?
„Určitě mi pomohla účast na akcích JCMM: T-exkurzích i soutěžích, jako je SOČ, protože jsem si vyzkoušel vědeckou práci a naučil se prezentovat své výsledky. Důležité je také osvojit si disciplínu při učení, nebát se ptát a hledat praktické zkušenosti – třeba formou exkurzí, jako je tato. A v neposlední řadě mít rád obor, kterému se chcete věnovat!“
Jeho odpovědi motivovali studenty k vlastnímu bádání. Také jim předal inspiraci pro nadcházející soutěž „Kdo maže, ten jede!“, kde budou zkoumat vlastnosti mazacích kapalin. Exkurze tak ukázala, jak poutavě lze propojit teorii s praxí a inspirovat mladé talenty k dalšímu studiu propojení přírodních a technických věd.
Ohlasy účastníků:
„Ocenila jsem možnost klást otázky a dozvědět se více o studiu medicíny i vědeckých soutěžích, jako je SOČ.“
„Prohlídka Anatomického muzea byla naprosto unikátní – tolik exponátů jsem nikdy předtím neviděla!“
Více informací o STEAM klubech najdete zde: https://www.jcmm.cz/steam-kluby-pro-zaky/
Více informací o SOČ najdete zde: www.sockari.cz