SOČkařka Anna Černá bude reprezentovat Česko v zámoří!
Anna Černá (z Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy Kyjov) se zúčastní se svojí SOČ prací na téma: Charakterizace interakce lidských proteinů MCM10 a RecQ4, která vznikla pod vedením Mgr. Maríi Victorie Marini Palomeque, Ph.D. z Lékařské fakulty MU mezinárodní soutěže Regeneron ISEF v americkém Ohiu.

Nejlepší studenti STEM z celého světa se v květnu sejdou v Columbusu v americkém Ohiu na mezinárodním vědeckém a inženýrském veletrhu Regeneron. Jedná se o největší světovou mezinárodní soutěž STEM ve výzkumu pro studenty středních škol.
Zeptali jsme se Anny na její zkušenosti s JCMM, úspěchy i plány do budoucna.
Proč ses rozhodla psát SOČku?
Během pandemie Covidu mě začala více zajímat biologie na molekulární úrovni. Měla jsem víc prostoru se jí věnovat do hloubky, a postupně jsem si uvědomila, že si chci vyzkoušet i praktickou stránku vědecké práce. SOČ pro mě představovala skvělou příležitost zapojit se do reálného výzkumu a zjistit, jestli je věda opravdu to, čemu bych se chtěla věnovat dál.
Co se ti s prací SOČ podařilo? Jakých úspěchů jsi dosáhla?
Dostala jsem se díky tomu do Laboratoře oprav a rekombinace DNA na Biologickém ústavu LF MU, kde jsem od konce prvního ročníku až do začátku čtvrtého ročníku pracovala pod vedením doc. Lumíra Krejčího a doktorky Victorie Marini, což byla skvělá zkušenost. Moje práce zvítězila v celostátním kole v oboru molekulární biologie. Získala jsem také cenu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského, cenu Učené společnosti ČR a nominace na dvě prestižní mezinárodní soutěže – INTEL ISEF v USA a evropskou EUCYS.
Jak probíhala tvoje spolupráce s JCMM?
Díky vítězství v celostátním kole SOČ jsem byla přijata do Programu podpory nadaných studentů (PPNS), který je realizován pod hlavičkou JCMM a nabízí další odborný růst, podporu i propojení se studenty se stejným zájmem o vědu.
Jaké máš plány do budoucna?
Plánuji studovat buď biochemii na Masarykově univerzitě v Brně, nebo na Maastricht University v Nizozemsku. Do budoucna bych se chtěla věnovat výzkumu v oblasti molekulární biologie.
JCMM z. s. p. o. dlouhodobě podporuje Středoškolskou odbornou činnost a stejně tomu je i letos. Anna Černá se účastnila každoročně pořádaného Kurzu prezentačních a rétorických dovedností, který JCMM pro studenty pravidelně organizuje. Středoškolská odborná činnost (SOČ) je odrazovým můstkem do mezinárodních soutěží.