Ztracený zámeček - Minulost a přítomnost

Ročník: 34 (2011/12)

Kategorie: 16: History

1. místo

Ve školním roce 2010/2011 jsem napsal Středoškolskou odbornou práci zabývající se historií Katzelsdorfského zámečku. Snažil jsem se do práce zahrnout veškeré informace týkající se tohoto saletu, které se mně podařilo vyhledat. Hledal jsem v odborné literatuře a zprostředkovaně i v archivech u nás doma a v Rakousku, vyhledal jsem si vzpomínky pamětníků doby, kdy zámeček ještě stál. Ale už v závěru této práce jsem naznačil, že jde pouze o začátek mého bádání. Důkazem, že tomu bylo opravdu tak, je práce, kterou právě čtete. V tomto školním roce jsem se Katzelsdorfským zámečkem opět zabýval. Zaměřil jsem se ale na možnosti obnovy a zachovaní této zániklé stavby pro budoucí generace. Vyšel jsem ze závěrů mé loňské práce a doplnil jsem další materiály nalezené v archivech a současně jsem začal informovat veřejnost a příslušné instituce o nutnosti zachování stavby. Za uplynulý rok se toho událo hodně a snad jsem se opět kousek přiblížil ke svému cíli - k obnově Katzelsdorfského objektu.
Po tom, co jsem zřídil internetovou stránku (www.katzesdorskyzamecek.webnode.cz) o osudu a historii této zaniklé stavby, kontaktovali mě i odborníci a lidé, kteří chtěli spolupracovat na propagaci i obnově zámečku. Díky této spolupráci mohl vzniknout 3D model Katzelsdorfského saletu a zámeček se tak symbolicky vrátil zpět do Lednicko-valtického areálu. Největší propagaci přinesl televizní dokumentární pořad Ztracené adresy a to dílem Katzelsdorf. A v neposlední řadě byla u bývalého saletu, za spolupráce obyvatel z příhraniční obce Katzelsdorf (v Rakousku), umístěna nová informační tabule, obsahující historické údaje a fotografie, které budou informovat o této významné historické stavbě i turisty Lednicko-valtického areálu. Chtěl bych vyzdvihnout spolupráci s rakouskými sousedy a zdůraznit, že zdánlivě nezáživná práce s archiváliemi může studenta přivést k velmi živému kontaktu s lidmi, rozvinout dobré přátelství i rozšířit jazykové znalosti, konkrétně v mém případě němčiny.
I samotná internetová stránka se modernizovala. Přibyly další, nejen dobové, fotografie stavby, plány, popisy vybavení interiéru i fakta o době, ve které zámeček stál. Informace o Katzelsdorfském zámečku dnes můžeme najít jak na stránce facebook.com, tak i na wikipedii.org.
Podařilo se mi zvýšit zájem jak od neziskových institucí města Valtice, tak i příhraničních obcí v Rakousku a snad se rok 2012 stane rokem, kdy započne obnova Katzelsdorfského objektu a tato kulturně-historická stavba, která zmizela ve víru studené války, znovu doplní nejen krajinu, ale i historii „Zahrady Evropy“.
Přál bych si, aby se tato práce stala podkladem k realizaci tohoto cíle a obnova saletu nezůstala jen utopickým snem!

Text práce ve formátu PDF