Aktivita kmenových buněk v myších řezácích po jejich poškození
Ročník: 45 (2022/23)
Kategorie: 4: Biology
3. místo
Myší řezák je unikátním modelem, na kterém lze změnu aktivity kmenových buněk pozorovat ve velmi krátkém časovém intervalu, což je jeden z důvodů, na základě kterého se stal předmětem četných výzkumů zejména v oboru regenerativní medicíny. Mechanismy, které se skrývají za jeho regenerační schopností, však stále zůstávají neobjasněné. Přitom právě odhalení principů těchto mechanismů může posunout teoretické poznatky o kmenových buňkách do praktické léčby dnes doposud nevyléčitelných onemocnění.
Práce poskytuje nový náhled na kmenové buňky a ukazuje je ve světle, ve kterém je ještě nikdo předtím nepozoroval. Objasňuje funkce sledovaných exprimovaných genů a poskytuje dosud nepopsané informace o jejich vlastnostech v kontextu myšího řezáku. Sleduje taktéž jejich proměnlivou expresi a zasazuje je do celistvého kontextu komplexních interakcí, popřípadě celých signalizačních drah – Wnt, Shh nebo Fgf, které se podílí na regeneraci zubní tkáně.
Hlavním cílem této práce bylo objasnit mechanismy změn v myším řezáku na buněčné i molekulární úrovni. Za tímto účelem byla popsána exprese genů Dkk1, Wisp1, Ecel1, Lypd1, Nell1 a Bhlhe41, které byly vyselektovány na základě dat z probíhajícího dlouhodobého výzkumu.
Výsledky, kterými tato práce přispěla ve výzkumu této oblasti, mají potenciál se do budoucna uplatnit na poli regenerativní medicíny.