Nebuď socka, buď radši sočkař!

18. 11. 2021

Slova tak podobná a osudy tak rozdílné… Jestli tady hledáš odpověď na otázku, proč se dřít se středoškolskou odbornou činností, tak jsi tu správně. A tu odpověď nedostaneš jen jednu, ale hned několik. Ready? Tak jdem!

Vejška nanečisto

Přemýšlíš, co budeš dělat po střední? Jako sočkař si můžeš vyzkoušet, jaké to je psát závěrečnou práci, dejme tomu bakalářku. A to úplně bez rizika, že ji neuděláš a vylejou tě. Navíc se mnohem dřív než na vysoké škole dostaneš ke spolupráci se špičkovými vědeckými pracovníky a odborníky z praxe.

 

Vstupenka do vědecké komunity

Seznámíš se s tím, jak a kde se v Brně dělá věda. Laboratoře, vědecká pracoviště, moderní vybavení, vzorky, nástroje a zařízení. No wooooow. A na rozdíl od exkurze s celou třídou si to můžeš pěkně celé osahat vlastníma rukama. Kromě toho poznáš vědecké prostředí a ještě na střední vstoupíš do společnosti vědců.

 

Liga výjimečných

V krajském a celostátním kole poznáš plno vrstevníků, kteří jsou podobně ujetí jako ty. Taky je baví zkoumat věci do hloubky, přemýšlet, experimentovat a louskat vědecký problémy jako buráky.

 

Víc bodů, víc kaček

Víš, že účast v SOČ pro tebe může znamenat odpuštění přijímaček na vejšku? Hustý, ne? Taky se můžeš dostat do Programu na podporu nadaných studentů, což by pro tebe znamenalo dotaci na sebevzdělávání ve výši až 36 000 Kč!

 

Začíná to sočkou, končí habilitací

Na vědě je bezvadný, že se jednomu tématu můžeš věnovat klidně celej svůj profesní život. Začneš teď sočkou a pak už jedeš – bakalářka, diplomka, postgraduál a třeba i habilitace (to je ta práce, co ji musíš napsat a obhájit, když chceš být docent(ka)). Jako zasloužilí akademičtí pracovníci pak budete studentům říkat: „Jojo, začalo to už na střední. Tam mě naučili akademickému stylu psaní, naštěstí se ale moje sočka ztratila při stěhování…“

 

Prodej se!

To je asi ten nejlepší skill, kterýmu se naučíš. Nejenom že musíš svou práci napsat, musíš pak ještě stvořit prezentaci a dobře ji naservírovat hodnotící komisi. Když se ti to povede, budeš se cítit jako king (nebo queen). Ale hlavně se naučíš, jak svou práci i sebe prezentovat před ostatníma.

 

Tak co, máš odpovědi na svou otázku? Tak nečekej a běž si vybrat sočku, kterou prorazíš!