Vnímání a využítí kryptoměn v ČR
Téma již má řešitele.- Řešitel
- Vojtěch Drda - Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, příspěvková organizace
- Instituce
- Masarykova univerzita
- Fakulta/ústav
- Fakulta ekonomicko-správní
- Další údaje o pracovišti
- Katedra podnikového hospodářství
- Lektoři
- Michal Krčál
- Podpora
- JCMM podpořila toto SOČ téma částkou 5 000 Kč na materiál a částkou 10 000 Kč na honorář školitele.
Na zmínky o kryptoměnách lze narazit v médiích, jsou námětem soukromých rozhovorů nebo diskuzí, ale vnímání kryptoměn v ČR různými skupinami není příliš popsané. Stejně tak není jasné, jestli jsou kryptoměny v ČR vnímány jako investiční nástroj, zajimavý finanční nebo technologický fenomén, nebo módní výstřelek. Podle STEMMARK a jejich průzkumu z roku 2018 se znalost kryptoměn u běžné populace redukuje převážně na Bitcoin, který je také nejvíce mediálně zmiňovanou kryptoměnou. Odborníci se ke kryptoměnám vyjadřují, ale jejich pohledy a názory se liší.
Tato SOČ se zaměří na průzkum postojů studentem definovaných skupin (např. podnikatelé, studenti, akademici) ke kryptoměnám. Cílem bude identifikovat nejen základní úroveň povědomí o problematice kryptoměn, ale také prozkoumat názory na budoucí vývoj (např. od akademiků nebo ekonomů) nebo využivánost (např. od podnikatelů, běžné polupace) kryptoměn pro obchodní transakce nebo investiční činnost.
V rámci SOČ bude probíhat terénní (případně online) sběr dat zejména ve formě rozhovorů nebo ohniskových skupin s respondenty z řad identifikovaných skupin.