Studentka z Brna zkoumá vliv částic olova na lidské orgány

30. 3. 2022

Co dělá s vnitřními orgány vdechování miniaturních, takzvaných nanočástic olova zjišťovala studentka Adriena Jedličková z brněnského gymnázia v ulici Kapitána Jaroše. Osmnáctiletá Adriena Jedličková patří mezi nadané studenty z jižní Moravy. Zkoumá vliv malých škodlivých částic olova na lidské zdraví. Zapojila se s tím do celostátní středoškolské soutěže a díky představitelům brněnské organizace JCMM se dostala do programu nadaných žáků na jižní Moravě.

Co dělá s vnitřními orgány vdechování miniaturních, takzvaných nanočástic olova zjišťovala studentka Adriena Jedličková z brněnského gymnázia v ulici Kapitána Jaroše.
Osmnáctiletá Adriena Jedličková patří mezi nadané studenty z jižní Moravy. Zkoumá vliv malých škodlivých částic olova na lidské zdraví. Zapojila se s tím do celostátní středoškolské soutěže a díky představitelům brněnské organizace JCMM se dostala do programu nadaných žáků na jižní Moravě.

„Olovo, které lidstvo i přes jeho stovky let známou toxicitu stále hojně využívá, vzniká ve formě nanočástic při mnoha procesech. Jeho množství v některých velkoměstských a průmyslových oblastech přesahují stanovené limity,“ upozorňuje studentka.

Při výzkumu v laboratoři zjistila, že některé orgány se dokáží čistit lépe než jiné. „Plíce a játra to nezvládají ani po delší době. Jejich poškození je tak velmi dlouhodobé, a o to závažnější. Na druhou stranu plíce se regenerují lépe než mozek. V budoucnu proto bude třeba hledat způsoby, které obnovování tkání podpoří,“ upozorňuje Brňanka.

Radary na Brněnsku krotí závodníky. Řidiči jezdí ve městě i stotřicítkou
Své výsledky představila ve vědeckém časopisu a s publikováním chce pokračovat. Práce ji nadchla. Říká, že díky soutěži zjistila, co ji opravdu baví. „Naučila jsem se základům vědecké práce, navštívila jsem konference a přednášky, ale hlavně jsem potkala spoustu inspirativních odborníků, vědců či docentů univerzit,“ pochvaluje si.

Dosud utajené výhledy na Brno poodhalí nový okruh na Špilberku
Čemu se přesně chce věnovat v pozdějších letech, ještě ale neví. Vždy ji zajímala medicína, jenže také molekulární biologie, biomedicínské inženýrství nebo biofyzika. „Výsledky mé práce a práce kolegů v laboratoři jasně ukazují, že i můj malý výzkum může být přínosem v ochraně lidského zdraví i obecně ekologie. Řešení takových problémů by v budoucnu nejspíš bylo přínosem,“ zamýšlí se mladá žena.

Studentka z brněnských Židenic se ve volném čase věnuje silniční cyklistice, horské turistice, hraje na klarinet na brněnské Základní umělecké škole Zbyňka Mrkose a učí se jazyky – angličtinu, francouzštinu a ruštinu.
Zdroj: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/podlehla-tajum-vedy-studentka-z-brna-zkouma-vliv-castic-olova-na-lidske-organy-2.html