Degradace nanovlákenných struktur pro energy harvesting

Téma již má řešitele.
Řešitel
Šimon Kaloč - Gymnázium Brno, Křenová, příspěvková organizace
Instituce
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta/ústav
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Další údaje o pracovišti
Ústav fyziky
Lektoři
Nikola Papež
Podpora
JCMM podpořila toto SOČ téma částkou 3 400 Kč na materiál a částkou 10 000 Kč na honorář školitele.

Nanovlákna jsou polymerní struktury, které pod mikroskopem připomínají vlasy, avšak v ~(10–100)× menším měřítku. Jejich použití je velmi široké a aplikovatelné ve spoustě odvětví. Mezi ty nejznámější oblasti patří tkáňové inženýrství, filtrace kapalin či vzduchu, sensory, textilní průmysl anebo energetika. Některé z těchto zmíněných oblastí se také navzájem mohou prolínat a kombinovat. Vzhledem ke současné snaze odklonu od fosilních paliv a hledání vhodných, udržitelných a ekologicky přijatelných alternativ, se stále zajímavější stává odvětví energetické. Toto odvětví se pak může dělit ještě na další podoblasti, jako je ukládání energie, fotovoltaické články, chytré textilie, baterie, superkapacitory a mnoho dalších.

 

Pro takové využití je však žádoucí, aby daný nanovlákenný materiál vykazoval i jisté charakteristiky, jako jsou piezo-, tribo-, pyro-, či fotoelektrické vlastnosti. Tyto vlastnosti se však mohou měnit v čase, a to kvůli několika vnějším faktorům, jako je například teplota. U polymerů může i rychle docházet k degradaci z důvodů působení různého elektromagnetického záření. Vlivem všech těchto faktorů se pak mohou ve vláknech objevit různé defekty, které ovlivní jejich strukturu a potencionálně tak i jejich vlastnosti.

 

Úlohou studenta bude primárně za využití elektronového mikroskopu (SEM) a dalších spektroskopických analýz, prozkoumat vliv simulovaného zrychleného stárnutí (zejména teplotního) na materiálové vlastnosti několika vybraných elektroaktivních synteticky vyrobených nanovláken. Výstupem nebude tedy pouze přímé zapojení studenta do výzkumného prostředí, kde se naučí, jak sepsat vědeckou práci, ale i možnost ovládat špičkové přístroje a přispět tak svým vývojem do oblasti fyzikálního inženýrství a nanotechnologie. Součástí celého procesu práce bude i nahlédnutí do Středoevropského technologického institutu (CEITEC Nano) pro výzkum v oblasti nanotechnologií a materiálových věd. Student bude mít také k dispozici pracoviště s počítačem, které může k práci využívat.