Inovace v hojení infikovaných ran: pH-citlivé hydrogely

Téma již má řešitele.
Řešitel
Linda Kunčáková - Gymnázium Brno-Řečkovice, příspěvková organizace
Instituce
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta/ústav
CEITEC Vysoké učení technické v Brně
Další údaje o pracovišti
Výzkumná skupina Pokročilé Biomateriály
Lektoři
Veronika Poláková
Podpora
JCMM podpořila toto SOČ téma částkou 20 000 Kč na materiál a částkou 10 000 Kč na honorář školitele.

Léčba infikovaných kožních defektů a hlubokých ran je většinou dlouhodobá, a to jak u popálenin, tak i např. u diabetických pacientů. Z hlediska hojení kůže se upřednostňuje tzv. vlhké hojení, na které je nejvhodnější hydrogelové krytí. Hydrogely obecně obsahují velké množství vody, zabraňují vysychání rány, ránu chladí, brání vstupu infekce a ideálně uvolňují antimikrobiální látky. V současné době jsou na trhu převážně hydrogely na bázi syntetických akrylátů případně přírodního alginátu s přídavkem stříbrných iontů zabraňující a potlačující infekci. Materiály se stříbrem mohou vyvolávat alergické reakce, navíc na nerovnoměrně hluboké rány nejsou vhodné filmy, ale mnohem lepší je hydrogel např. nasprejovat přímo na ránu. Takový materiál ale zatím na trhu není.

Cílem této práce je příprava a laboratorní testování hydrogelů na bázi albuminu (proteinu nacházejícím se v těle), který by byl citlivý na pH a v závislosti na pH rány by pak uvolňoval antibakteriální látky, které zabraňují - případně potlačují infekci a zároveň hydrogel urychluje hojení kůže. Hydrogel není nutné z rány nijak odstraňovat nebo je plně vstřebatelný. Díky možnosti sprejování, bude možné hydrogel nanést v určité vrstvě a množství na postižené místo pacienta.

V rámci této práce bude provedena příprava a optimalizace hydrogelu přídavkem aditiv zvyšující jeho tuhost a stabilitu. Testování visko-elastických vlastností hydrogelu pomocí reometru, sledování stability (degradace) ve simulovaném fyziologickém prostředí. Přídavek antibakteriálních měděných nanočástic do finálního hydrogelu a sledování jejich uvolňování s vlivem na bakterie i na fibroblasty (sledování cytotoxicity).