Socio-ekonomické reformy na Blízkém východě se zaměřením na roli žen v procesu transformace

Téma dosud nemá řešitele. Máš-li o něj zájem, zaregistruj se a přihlaš se k tématu.
Instituce
Masarykova univerzita
Fakulta/ústav
Fakulta sociálních studií
Další údaje o pracovišti
Katedra Mezinárodních vztahů a Evropských studií
Lektoři
Lenka Martínková

V regionu Blízkého východu dochází dlouhodobě k postupnému narůstání napětí nejen politického a vojenského charakteru, ale také v souvislosti se změnami v energetickém a enviromentálním sektoru, které si vyžadují zásadní socio-ekonomické reformy. Každý stát přistupuje k této výzvě rozdílně v závislosti na politické, náboženské a kulturní orientaci a zkušenosti. Ve všech státech mají nicméně proměny životního prostředí a ekonomiky vliv postavení žen, jejich roli a vnímání v ekomonice i jako stavební kámen společnosti. 

Rozhodnutí vlád těchto zemí jen zřídka berou v potaz hlasy samotných žen, nicméně ženy a jejich role jsou ústředním prvkem v jejich plánování. Práce by se tak měla zaměřit na porozumění a analýzu (buďto obecně nebo přímo na ukázkovém případu vybrané země z regionu) toho, do jaké míry jsou ženy a jejich schopnosti v rámci nutné transformace zapojeny, jakou hrají roli a nakolik mohou sami ovlivnit svůj osud. Práce by měla přinést odpověď na otázku, zda je kvůli ekonomickému přežití státu možné dosáhnout větších svobod a zapojení žen do všechn sfér života v zemi,  a za cenu jejich ochoty se podílet na změnách v ekonomice dosáhnout i určitě "lliberalizace".

Ženy jsou důležitým aktérem nejen politického, ale i ekonomického života v západních zemích, region Blízkého východu však doposud na tuto část populace nenahlžel prakticky, ale dogmaticky. Nyní si mnohé země začínají limity tohoto přístupu uvědomovat a je zajímavé pozorovat a porovnávat jejich kroky. Z perspektivy populace vychované v zapadních myšlenkových hodnotách a se svobodným přístupem k informacím může být vhled do rozdílné kultury a vývoje společnosti hodně zajímavým zrcadlem a poučením i pro nás samotné pro to, abychom si více vážili našich každodenních práv.