Analýza mikrobiomu opakovaně použitelných lahvích na vodu
Téma již má řešitele.- Řešitel
- Emma Engelsmannová - Studijní nadační fond Gymnázia Brno - Řečkovice
- Instituce
- Masarykova univerzita
- Fakulta/ústav
- Fakulta přírodovědecká
- Další údaje o pracovišti
- Ústav biochemie
- Lektoři
- David Novák
Obliba opakovatelně použitelných lahví na vodu v posledních letech roste zejména vzhledem k tématu životního prostředí a udržitelnosti, na druhou stranu zde existuje riziko bakteriální a fungální kontaminace těchto lahví vlivem nedostatečného čištění. Na základě předešlého dotazníkového šetření bylo zjištěno, že pouze 60 % respondentů čistí svoji láhev na denní bázi. Navíc uživatelé málokdy vynakládají patřičné úsilí při jejich čištění a spoléhají se pouze na vypláchnutí. Nedostatečně vyčištěné láhve na vodu tak mohou představovat riziko alimentárních onemocnění, zejména u lidí s oslabenou imunitou.
V rámci této SOČ budou provedeny dvě komplementární analýzy, viz obrázek níže. V rámci kultivační analýzy řešitel/ka odebrané stěry z lahví přenese na kultivační médium, po kultivaci odečte CFU, křížovým roztěrem získá jednotlivé kolonie a vyzkouší si jejich identifikaci metodou MALDI. V rámci sekvenační analýzy řešitel/ka ze stěrů z lahví vyizoluje DNA a následně připraví sekvenační knihovnu 16S rRNA, která bude osekvenována pomocí Illumina MiniSeq.
Krom stěrů z lahví řešitel/ka také od dobrovolníků získá informace o individuální péči o lahev. Na závěr řešitel/ka propojí výsledky ze sekvenační a kultivační analýzy spolu s daty z dotazníků.
- Jaké bakterie osidlují lahve? Nacházejí se v lahvích oportunní patogeny?
- Jak se projeví intenzita čištění na složení mikrobiomu lahve? Budou některé kmeny selektovány?
- Projeví se na složení mikrobiomu materiál lahve nebo její konstrukce?