Charakterizace mikroplastů, které nás obklopují
Téma již má řešitele.- Řešitel
- Tibor Chodníček - EKO GYMNÁZIUM BRNO o.p.s.
- Instituce
- Masarykova univerzita
- Fakulta/ústav
- CEITEC Masarykova univerzita
- Další údaje o pracovišti
- Centrální laboratoř nanobiotechnologií
- Lektoři
- Jan Přibyl
Úvod:
Znečištění mikroplasty se stalo naléhavým problémem moderní doby, neboť jsou všudypřítomné v různých složkách okolního prostředí, jako je voda nebo půda, a dokonce i v potravinovém řetězci. Tyto drobné plastové částice o velikosti menší než 5 milimetrů jsou výsledkem fragmentace a rozpadu větších plastových předmětů. Jejich výskyt vyvolává značné obavy ohledně možných nepříznivých účinků na buňky i živé organismy. Požití a akumulace mikroplastů organismy může vést k fyziologickým a ekologickým důsledkům s dopadem na biologickou rozmanitost a lidské zdraví.
Pro pochopení rozsahu znečištění těmito plastovými mikročásticemi byly vyvinuty různé analytické metody, jako je optická, elektronová či Ramanova mikroskopie, infračervená spektroskopie a chromatografické techniky. Zásadní roli hraje také příprava vzorků, která zahrnuje filtraci, separaci v hustotním gradientu a chemický rozklad.
Cíl práce:
Cílem práce je seznámit se s problematikou rozšíření a analýzy mikroplastů v různých složkách prostředí, kterými jsou např. voda, půda a potraviny. V praktické části budou mikročástice plastů izolovány různými technikami z různých matric odebraných ve vybraných lokalitách. Analýza jejich množství a chemická identifikace proběhne pomocí Ramanovy mikroskopie. Pro tuto metodu bude vytvořena databáze Ramanových spekter jednotlivých plastů, se kterou budou pak výsledky srovnávány.
Literatura:
- Pavel Klouda, Moderní analytické metody, 2016, vydalo nakladatelství Klouda (ISBN kód:978-80-86369-22-8, EAN kód:9788086369228).
- Kristýna Průchová, Ramanova spektroskopie – tvorba a využití spektrální databáze, Bakalářská práce, Univerzita Karlova, Praha, 2010.
- Karolína Nováková, Mikroplasty v životním prostředí a jejich separace, Rešerše k bakalářské práci, Masarykova univerzita, Brno, 2019.
- Uživatelské příručky pro mikroskop Renishaw InVia.
- Dále dle konzultace se školitelem