Město, stres a mozek: vliv prostředí na fyziologii člověka
Téma již má řešitele.- Řešitel
- René Pavlíková - Gymnázium a obchodní akademie Bučovice, příspěvková organizace
- Instituce
- Masarykova univerzita
- Fakulta/ústav
- Fakulta přírodovědecká
- Další údaje o pracovišti
- RECETOX
- Lektoři
- Tadeáš Dvořák
- Podpora
- JCMM podpořila toto SOČ téma částkou 12 500 Kč na materiál a částkou 10 000 Kč na honorář školitele.
Jak prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňuje náš nervový systém?
Městské prostředí je spojováno s negativními dopady na lidské zdraví i kognitivní procesy člověka. Vliv prostředí na člověka můžeme zaznamenat například při měření srdečního tep nebo aktivitě v amygdale, části mozku regulující strach, úzkost nebo stresovou reakci. Byť jsou negativní dopady v literatuře poměrně dobře popsány, dosud není zcela jasné, které konkrétní městské parametry tyto efekty vyvolávají.
V tomto projektu kvantifikujeme parametry prostředí pomocí geoproměnných jako například procento zeleně nebo výška budov přímo v uliční síti města Brna. Za kontrolovaných podmínek pak budeme testovat vliv těchto proměnných na elektrickou aktivitu mozku účastníků výzkumu za pomocí elektroencefalografie (EEG).
Jedná se o jedinečnou příležitost využít nejen špičkové metody neurofyziologického výzkumu, ale zároveň přijít k závěrům, které mohou informovat městské plánování přímo v Brně. Sředoškolská odborná práce tak může přispět k pochopení vlivu životního prostředí na zdraví a kognitivní procesy, faktory výrazně ovlivňující kvalitu života jedince.